Nowa droga krzyżowa.
Cezary Mucha, 2011 Jul 20, 10:34

W dniu czwartego lipca została ufundowana droga krzyżowa przez Państwa Annę i Władysława Gwizd z okazji 30 rocznicy pożycia małżeńskiego. W czasie mszy droga krzyżowa została poświęcona oraz odprawiono modlitwę przy drodze krzyżowej. Poniżej mała relacja fotograficzna z powyższego miłego wydarzenia. Jest to kolejny dar do naszego kościoła.


Stare fotografie zrobione w latach przedwojennych na końcu jeziora Trześniowskiego.
Cezary Mucha, 2011 Jul 20, 10:26

Dzięki uprzejmości dobrych ludzi otrzymałem kilka fotografii unikatowych z widokami na koniec jeziora Trześniowskiego, oraz Łagowa.

Zapraszam do oglądania.


Pożegnanie naszych duchownych.
Cezary Mucha, 2011 Mar 09, 20:26

W zeszłym tygodniu żegnaliśmy naszych kapłanów. Ksiądz wikary odchodzi do innej parafii a ksiądz proboszcz na zasłużoną emeryturę po 28 latach posługi kapłańskiej w naszej parafii. Poniżej kilka fotografii z mszy świętych na których żegnaliśmy naszych Drogich Duchownych.

 


Stare CDN....
Cezary Mucha, 2011 Mar 03, 21:52

Korzystając, iż są długie wieczory zimowe zabrałem się za stare fotografie, które otrzymałem. Ciekawy oddech przeszłości. Fajnie by było jak  otrzymałbym opisy, oraz dalsze fotki pod adres jemiolow@poczta.onet.pl . Pozdrawiam.

1. Od lewej Jan Paweł II w rozmowie z ks.biskupem Antonim Stankiewiczem - dziekanem Roty Rzymskiej.

2. Szczepan Suchodolski (swego czasu największy kawalarz w Jemiołowie), tyłem Pan Krysztopionek.

3. Mgła Jemiołów skład w czasie meczu w korytach.

4. Stawianie snopów po prawej stronie Pan Krysztopionek , żniwa u Pana Bolesława Łużyńskiego ,od lewej Marek Żakowski rok 1969, albo 1970, w środku Lucio Łużynski a po prawej Pan Krysztopionek.

5. Rodzina Biskupów Leokadia, Stanisław, Krystyna, Leszek, Jan na tle starego budynku którego już nie ma.

6. Od lewej Pan Krysztopionek w środku Zdzisiek Wesołowski i po prawej Kaziu Łużyński.

7. Zdjęcie wykonane na tle domu Adama i Ewy Krupinskiej.Od lewej strony stoją:  Marian Sawicki ,Witold Ostrowski ,Karol Wasilewski, Pan Serafin , Pan Ankuda, Józef Ptaszkowski i Januszek Wajner.

8. Żołnierze Wojska Polskiego,od lewej to Gieniu Oczkowski i  Stasiu Biskup odprowadzaliśmy ich do autobusu ,bo wracali do swych jednostek wojskowych ( wracali z przepustek).

9. Od lewej stoi Irenka Serafin następnie do prawej; Wala (Longina) Ignacka; Stasia Fruzińska ; Hela Okulska ; niżej Helenka Ostrowska ; dalej Danusia Lachowicz ;Pelasia (Pelagia) Piskorz; dalej NN ,dalej Marysia Krupinska (z sadku) ,NN , Sławek Cierlaczyk ;Nauczyciel :Leon Prus:dalej do prawej NN : NN: Ludwig Łużyński:
   Klimek Wesołowski : Stasiu Biskup : Kaziu Łużyński ; Leszek Sobczak ; Zdziszek Piskorz ; Ja-Józef Krysztopionek; i Kaziu Krupinski ( z sadku )
   Poniżej nauczyciela Leona Prusa ,Pani nauczycielka ( nazwisko wyleciało z głowy) i jeszcze niżej
  Pan Franciszek  Filarowski - dyrektor szkoły w Jemiołowie
Z jego prawej strony to prawdopodobnie Józek Roskowiński (?):
 Następnych do  rozpoznania mam trudności.
 Siedzą na trawie od lewej Tereska  Cierlaczyk ,nad nią NN, następnie 4x NN,
  Chłopak NN,Chłopak NN, dziewczyna ta to prawdopodobnie Kazia Karbownik potem
Tereska Dunaj , Basia Szkudlarek, Hania Sekuła, Ela Łużyńska, Irenka Łużyńska i
  dziewczyna NN  .Pod Kaziem Krupińskim ,siedzi na trawie ;Rysiu  Chmura.

10. Zdjęcie zrobione u nas w domu (Jana Kowalewskiego -Moniki  Krzysztopionek) Kurs gotowania zorganizowany przez ówczesne koło
gospodyń wiejskich  -Od lewej Pani Wanda Borońska(Wesołowska), P.Wasilewska,P.Chmurowa,Józefa Fruzińska, Wala Ignacka,Stasia
 Fruzińska , NN?,dalej, moja mamusia -Monika Krzysztopionek oraz NN?  

11. Na tle domu Państwa Łużyńskich- od lewej stoi Lucio Łużyński w środku Gieniu Oczkowski i po prawej Klimek Wesołowski.

Opisy dzięki uprzejmości Pana Krysztopionka.


Herb Jemiołowa . Nasza droga do herbu.
Cezary Mucha, 2009 Dec 28, 15:19

    Prace nad herbem rozpoczęły się z inicjatywy aktywnego mieszkańca naszej wsi Cezarego Muchy, który wystąpił do naszej społeczności z takim pomysłem na zebraniu wiejskim i stronie internetowej. Idea ta spotkała się z zainteresowaniem byłej mieszkanki Jemiołowa Pani Ryszardy Adamowicz, która zadeklarowała, iż herb który stworzy będzie darem dla wsi Jemiołów i jej mieszkańców. Pani Adamowicz  z domu Sobolewska posiada zdolności manualno-plastyczne. Jej prace zawsze zdobywały nagradzane miejsca. My mieszkańcy Jemiołowa mogliśmy podziwiać jej obrazy na wystawie letniej, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
  Tworzenie herbu było bardzo złożone, cechy herbu miały łączyć tradycję z teraźniejszością nawiązywać do patriotyzmu lokalnego i państwowego a także ukazywać rolniczy charakter wsi, współpracę i przyjaźń między ludzką, propozycji przedstawiających nasze logo i namalowanych przez Panią Adamowicz było wiele jednakże przy współpracy, wskazówkach i pod czujnym okiem Pana profesora doktora habilitowanego Wojciecha Strzyżewskiego doszliśmy do konsensusu i obowiązujący herb jest następujący:                         
 • tarcza u dołu zaokrąglona nawiązująca do starego planu zabudowy wsi owalnicy o barwie zielonej, w centralnym miejscu wizerunek jemiołuszki siedzącej na czarnej gałązce jemioły,
 • zielone pole herbowe reprezentuje położenie wsi wśród łąk, pól, lasów i jezior (Trześniowskie, Malcz, Buszno) Buchmili, Bukowca w otulinie Łagowskiego Parku Krajobrazowego i Ziemi Lubuskiej,
• wizerunek jemiołuszki w herbie odnosi się do nazwy wsi, ubarwienie ptaka w tonacjach brązu informuje o tym, że wieś była, jest i będzie wsią rolniczą, biało-czerwone ubarwienie lotek określa barwy narodowe naszego kraju, żółty kolor oznacza lipy rosnące na terenie naszej miejscowości,
• czarna gałązka jemioły symbolizuje ziemię, rolę, nieśmiertelność(rośnie bez korzeni, wiecznie zielona), płodności -ziemia i rolnictwo są ponadczasowym symbolem ludzkości jej pracy i życia, przetrwania, walki, rozwoju, mimo klęsk i niepowodzeń,
• jemioła oznacza skruchę, zgodę, przebaczenie, pojednanie, przyjaźń pomoc między sąsiedzką, jest również ważnym elementem tradycji bożonarodzeniowej przystrojenie domu jemiołą, a całowanie się pod gałązką przynosi szczęście, dobrobyt i bogactwo oraz spełnia ludzkie marzenia i życzenia a wszystkie zatargi i niesnaski idą precz.
     Na zebraniu wiejskim dnia 17.06.2008r  w opisanej postaci herb został przedstawiony mieszkańcom Jemiołowa i jednogłośnie zatwierdzony. Dnia 28.06.2008r odbył się festyn wiejski na którym uroczyście odsłonięto i przekazano na ręce sołtysa wsi Pana Muchy Stanisława nasz herb. Odsłony dokonała autorka i promotorka Pani Ryszarda Adamowicz.
  Głównym celem stworzenia herbu jest promocja, naszej wsi gdyż przyszłość również wiążemy z agroturystyką .Nasze malownicze tereny położone są blisko Łagowa zachęcają turystów do uprawiania turystyki aktywnej i spędzenie wolnego czasu w otoczeniu przyrody i spokoju.

Do nabycia są naklejki z herbem Jemiołowa u Pana Mirka przy skansenie nr domu 38a.

Relacja 1 ze strony internetowej Radia Zachód

Relacja 2 ze strony internetowej Radia Zachód

Relacja 3 ze strony internetowej Radia Zachód

Klikając na multimedia można odsłuchać relacje radiowe.

Poniżej parę fotografii zrobionych na jabłoni w jednym z ogrodów jemiołowskich.


Stare fotki ciąg dalszy.
Cezary Mucha, 2009 Oct 06, 20:15

Fotka 3 - Państwo Suchodolscy na dokardzie wyjeżdżają z jednej bram Łagowskich w latach 50-tych. Fotka 2 - Klasa 2 rocznik 1948 Jemoołów, z widocznymi świerkami, które rosły pod naszym kościołem i zostały wykorzystane w późniejszych latach do remontu kościoła w Łagowie. Fotka 4 - Pan Filarowski z zespołem szkolnym na występach w Łagowie Stefan Bojkowski, Zbigniew Łużyński , Julia Łużyńska, Regina Łużyńska, Hanna Sekuła. Fotka 1. Od pani Sobolewskiej. Na tle kościoła ze świerkami, dwie osoby najstarsze Panie Sobolewskie, Czarnecka Kaja, Rysiek i Mirka oraz dwie panie Mikulskie - Urszula i Bernadetta. Przedostatnia unikalna fotka byłego cmentarza. Ostatnie zdjecie to uczniowie z Jemiołowa i Łagowa przed dawną szkołą a nauczyciel. Na zdjęciu jest między innymi Pani Maria Pasyk,Zosia Machacka,Maryla Łużyńska, Pan Eugeniusz Sobolewski.


Artykułów: 27 na 5 stronach
1 2 3 4 5

Copyright ©2007-2008 jemiolow.pl | All Rights Reserved
Hosting J@chhu
Valid XHTML 1.0 Strict