Oddech przeszłości c.d.
W niedziele 9 września 2018 roku posesje nr 29 w Jemiołowie odwiedziła po 73 latach Pani Marga Ebert z rodziną. Jest ona wnuczką Augusta i Malwiny Dietze, którzy byli po swoich rodzicach właścicielami gospodarstwa pod tym adresem.
Niezapowiedziana wizyta była dla obu stron dużym zaskoczeniem. Goście mieli ograniczony czas pobytu, ale chętnie skorzystali z zaproszenia do zwiedzenia domu, istniejących zabudowań gospodarczych i otaczających ich terenów zielonych.
Pani Marga, która z przybyłych gości była najbardziej sentymentalnie związana z tym miejscem w dzisiejszym Jemiołowie ( Petersdorf ). Chętnie pokazywała swój album z fotografiami rodzinnymi. Wszystko co mogła to dotykała, porównywała ze stanem rzeczywistym. Była pod dużym wrażeniem, że to co zapamiętała jeszcze istnieje i że jest w tak doskonałym stanie. Przekazała rodzinną pamiątkę, którą otrzymały rodziny z Petersdorfu z okazji odsłonięcia zamocowanej w kościele tablicy upamiętniającej poległych mieszkańców w różnych miejscach Europy w okresie 1914 – 1918 roku. Pamiątka ta przedstawia na fotografiach widok kościoła, widok ołtarza ambonalnego oraz widoczną przystrojoną z tej okazji tablicę pamiątkową. Na tablicy widnieją nazwiska i imiona braci mamy Margi Karola Dietze, Otto Dietze, którzy zgineli podczas niemieckiej inwazji na Francje w miejscowości Vailly w departamencie Aisne dnia 30 października 1914 roku.
Na końcu wizyty poprosiliśmy przybyłych gości o przekazanie drogą listowną historii rodzinnej i istniejących dokumentów fotograficznych.
W dniu 30 października 2018 roku otrzymaliśmy oczekiwaną korespondencję z treścią i zawartością której pragniemy się ze społecznością Jemiołowa podzielić. Otóż w gospodarstwie pod dzisiejszym adresem Jemiołów nr 29 do którego w 1945 roku przesiedlony został pan Sadowski z rodziną, zamieszkiwała i gospodarowała w nim rodzina Dietze. W 1889 roku gospodarstwo po rodzicach przejęli August i Malwina Dietze.
Doczekali się oni dziesięciorga dzieci, pięcioro synów i pięć córek. Wszyscy synowie stracili przedwcześnie życie. Pięć córek szczęśliwie przeżyło trudny okres.
Trzy córki po zamążpójściu zamieszkały blisko rodziców i siostry o imieniu Klara w miejscowościach Koritten (Koryta), Seldrow (Żelichowo), Bischofsee (Stare Biskupice).
W roku 1931 w domu rodzinnym Dietze w Petersdorfie odbyło się wesele dwóch córek najmłodszej i starszej od niej Anny mamy pani Margi Ebert. Pamiątką z tej uroczystości jest zdjęcie nowożeńców z rodzicami i gośćmi na tle stodoły. W pierwszym rzędzie po prawej stronie siedzą rodzice August i Alwina Dietze. Panna młoda po prawej stronie to Anna matka pani Margi.
Od roku 1927 wraz z rodzicami i mężem Maxem Nitschke zamieszkiwała córka Klara. Małżeństwo Nitschke doczekało się dwójki dzieci syna Reicharda i córki Elfreide.
W prowadzeniu gospodarstwa rodziców i siostry Klary w najtrudniejszym okresie żniw pomagały siostry. Ten fakt dokumentuje zdjęcie z 1933 roku na którym widoczni są rodzice z córkami na tle budynku mieszkalnego z tego okresu.
Dziadek August Dietze po ciężkiej chorobie zmarł w 1939 roku. Pani Marga często odwiedzała dom rodzinny swojej mamy Anny. Z tego okresu dzieciństwa mile wspomina wakacje letnie i zimowe w Petersdorfie (Jemiołowie).
W pamięci pozostało jej obcowanie ze zwierzętami domowymi koniami, źrebakami, krowami, świniami, kozami, kurami, pszczołami i psem owczarkiem. Pozostały jej w pamięci kąpiele w czystym stawie, jazdy na łyżwach po zamarzniętym stawie, spacery do lasu po jagody, maliny, jeżyny oraz grzyby. Pamięta jeszcze smak owoców, które dojrzewały na krzewach i drzewach w okolicach zabudowań gospodarczych.
W roku 1941 wujek Max Nitschke mąż siostry mamy zaciągnięty został do wojska. Kuzyn Reichard syn Maxa jako siedemnastoletni chłopak powołany został w 1943 roku do służby wojskowej i w tym samym roku zginął. Ostatnie letnie wakacje w Petersdorfie pani Marga spędziła w roku 1944. W styczniu 1945 roku wakacje zimowe zostały przerwane. Jako dziesięcioletnia dziewczynka musiała opuścić Petersdorf. Wyjazd nastąpił nagle i w dużym pośpiechu, ostatnim pociągiem z Łagowa wraz z częścią ludności cywilnej miasta do Frankfurtu nad Odrą.
Tyle historii rodziny Dietze, Nitschke i obecnej Ebert.
Poniżej link do artykułu Pana Sadowskiego która mieszkała po wojnie w tym samym budynku.
http://jemiolow.net/fotki_pana_sadowskiego
Materiał i fotografie opracował Pan Janusz Kaiser