Nowy dzwon w Jemiołowie
Cezary Mucha, 2015 Dec 22, 11:15

Z okazji 25 lecia pożycia małżeńskiego państwo Mieczysław i Karol Rudolf ufundowali nowy dzwon do naszego kościoła. Poniżej parę fotografii z tej doniosłej i historycznej chwili. Dwie fotografie przedstawiają oryginalny ołtarz, który był kiedyś w Jemiołowie, obecnie znajduję się on w kościele we wsi Żelechów. Przy okazji jeszcze parę fotografii z wnętrza kościoła. Widoczny jest tam zegar, który był kiedyś na naszej wieży oraz uroczystość mianowania na ministranta, odnowiona tablica z nazwiskami poległych podczas pierwszej wojny światowej. Wszystkie fotografie zostały zrobione w przeciągu kilku miesięcy, stąd widać ciekawe zmiany jakie nastąpiły po opisywanej uroczystości.

,,Wszak dzwon zwołuje żywych, przypomina zmarłych, rozbija pioruny".

Poniżej dźwięk naszego dzwonu.

 

 

Parę słów o starym dzwonie.

Jemiołów (kościół filialny) - dzwon (datowanie 1608 r.)




Pokaż treść!


    Tytuł:
    Temat i słowa kluczowe:
    Opis:

    • Podczas obecnej inwentaryzacji nie stwierdzono obecności takiego napisu (2). Warsztat ludwisarski Otto Albrsa z Gorzowa Wlkp. działał w latach ok. 1608-1625. Jego dzwony były odlewane m. in. dla Niezdrowa koło Szamotuł (1608); Węgrzynic koło Świebodzina (1610), obecnie nie stwierdzono; Pielic koło Strzelec Krajeńskich (1625) oraz Dominikowa koło Choszczna. Dzwon tego ludwisarza znajdował się także w Zemsku koło Bledzewa. Na terenie powiatu świebodzińskiego dzwon tego ludwisarza z 1618 roku znajdował się także w Dąbrówce Wlkp. (patrz niżej) (3). ; Dzwon spiżowy zawieszony na drewnianym jarzmie, osadzonym w drewnianym siedzisku dzwonnym. Średnica 74 cm, wysokość bez korony 56 cm. Korona z sześciu kabłąków, żłobkowana, wys. 20 cm. Na płaszczu osiem półwałków, w dole 4, pomiędzy którymi ornament oraz pola inskrypcyjne. W górnej części ornament z roślinnych wici. Pola inskrypcyjne, wys. 3 cm. Obecnie dzwon uszkodzony, nieużywany, znaczne pęknięcie płaszcza i krawędzi. Przerywniki międzywyrazowe w formie rozetek ujętych w romby. Początek tekstu znaczony puttami. ; Kubach, obok wspominanych powyżej napisów inskrypcyjnych podaje, że na wewnętrznej powierzchni płaszcza znajdował się następujący napis (graffiti): Jacobvs Jagoda cvstos, Michael Fiebigk Scholtze vnd Gerichts Velwalter in Petersdorf (tłum.: Jacob Jagoda, opiekun, Michael Fiebigk sołtys i ławnik sądowy w Jemiołowie). ; Język łaciński (A) i niemiecki (B-C), kapitała z literą V zamiast litery U. Wys. liter: 2,5-2,7 cm.

      (
      A) VERBVM DOMINI MANET IN AETERNVM (1) ANNO MDCO VIII
      (
      B) IOACHIMVS CONOVIVS PASTOR HANS NEV NEVMAN THOMAS POLE KIRCHVETER
      (
      C) M(EISTER) OTTO ALBERS VON LANTSBERG AN DER WARTE HOT MICH GEGOSSEN
      (
      Tłum.: Słowo Pana wytrwa na wieki, roku 1608 (A). Joachim Conovius pastor, Hans Neu Neuman, Thomas Pole, starsi rady kościelnej (B). Mistrz Otto Albers z Gorzowa nad Wartą odlał mnie (C).





 


Copyright ©2007-2008 jemiolow.pl | All Rights Reserved
Hosting J@chhu
Valid XHTML 1.0 Strict